Рослина деревій знайоме, мабуть, кожному з нас з дитинства. Здається, таке просте говорить назва може мати виключно російське походження. Тим не менш, це не так. Назва цієї рослини переведено на російську мову з латині і дослівно означає швидше деревію. Однак на Русі деревій своїм істинним назвою став користуватися далеко не відразу. Звався він і кровавніком за здатність зупиняти кров, і носочісткой або чіхоточной травою (деревій активно використовувався в якості альтернативи нюхального тютюну), і солдатської та бозна який ще. Але кожне його народне прізвисько відображало ті чи інші незамінні властивості, якими володіє деревій. Застосування рослина знайшло і в народній медицині, і в квітникарстві, і в складанні сухих композицій.
Легенда про деревії
Тысячелистник Деревій - рослина, відома людям з давніх часів, в першу чергу завдяки своїм лікувальним, а не декоративних властивостях. А тому легенд про нього складено чимало.
Одна з них свідчить, що до лікарських властивостям цієї трави нерідко звертався святий Йосип. Працював він теслею і, поспішаючи зробити всю роботу до потрібного терміну, досить часто ушкоджував свої руки. А за допомогою деревію Йосип міг швидко вилікувати свої рани і повернутися до роботи. У деяких країнах ця легенда жива й донині. Там деревій зветься «травою святого Йосипа».
Однак, найпоширеніша легенда йде корінням в стародавню Елладу і називається легендою Ахіллеса. Найбільший з воїнів Ахіллес, плід любові безсмертної богині Фетіди і земного правителя Пелея, під проводом царя Агамемнона відправився на Троянську війну. Під час походу він ненавмисно завдав рану синові Геракла теле. Незважаючи на те, що поранення не було важким, Телеф ніяк не міг оговтатися. Рана не бажала затягуватися. Оракул передбачив теле, що його рани зможе зцілити лише той, хто завдав їх. Теле розшукав Ахіллеса, розповів йому про пророцтво і попросив про допомогу. Натомість зневірений юнак пообіцяв, що вкаже еллінам шлях до Троє по морю. Ахілл був воїном, а не лікарем. Майбутня завдання представлялася йому практично нездійсненним, але нагорода, обіцяна Телефом виглядала заманливо. Тоді Ахіллес відправився до мудрого кентаврові Хирону, який повідав йому про цілющу траві, яка рятує від багатьох недуг - деревії. За допомогою цієї трави Ахіллес вилікував рани Телефа. А рослина отримала назву Ахіллея (Achillea).
Ботанічні характеристики
Незважаючи на те, що назва цього чудесного рослини на слуху практично в кожного, далеко не всі знають, як виглядає деревій. Деревій являє собою трав'янистий корневищний багаторічник, що належить до сімейства айстрових або складноцвітих. Доросла рослина досягає у висоту від двадцяти до шістдесяти сантиметрів. Стебло пряме, але трохи ребристий. Листки чергові, двічі перисторозсічені на безліч вузьких дрібних частин. Саме завдяки формі свого листя деревій звичайний і отримав свою назву - Achillea millefolium (mille означає тисяча, folium - лист).
Поверхня стебла і листя покрита тонкими дрібними волосками. Квітки дрібні, зібрані в щитковидні суцвіття, розташовані на верхівках стебел. Квіти найчастіше білі, але зустрічаються ніжно-рожеві, насичено червоні і навіть лілові. Цвіте деревій досить рясно. Період цвітіння починається з початку літа і триває аж до настання сильних морозів.
Деревій в саду
Тысячелисник "Вишневая королева" Більшість садівників, хоча і начулися про цілющі властивості деревію, все ж не визнають його садової культурою, вбачаючи в ньому тільки лише дикорослих траву. Тим не менш, декоративні властивості деяких видів цієї рослини не поступаються його лікувальними якостями.
Деревій в саду застосовується переважно для міксбордерів , групових посадок, також дуже красиво виглядає в зрізку. Для формування зимових букетів, найбільше підходить деревій таволговий.
Видів деревію як природних, так і виведених існує безліч. Так серед них зустрічається і високорослі рослини, що виростають більше метра у висоту, і зовсім невеликі компактні кущики. Високі рослини краще використовувати для одиночних посадок, низькорослі для формування альпінаріїв . А зважаючи на свою невибагливості до умов вирощування, деревій можна висаджувати навколо групових посадок, де іншим квітам не прижитися. Низькорослі види також ідеально підходять для оформлення газону або галявини на сонячному ділянці саду, адже ці яскраві різнокольорові малюки надзвичайно стійкі до витоптування. А одним з основних переваг всіх видів деревію є декоративність протягом усього сезону і вкрай тривале цвітіння. Втім, мінуси у цієї квітки теж є. Будь деревій схильний до сміттєвої самосіву, а тому досить скоро спробує відвоювати для своїх нащадків значну територію вашої ділянки. Для того щоб ваш сад не перетворився на виключно «тисячелістніковий», слід уважно стежити і своєчасно видаляти старі суцвіття.
Будь деревій в саду буде виграшно виглядатиме на тлі колоссовідних рослин ( дербенник , язичник Вича , ліатріс ), а також у поєднанні з рослинами, що мають сріблясту листя ( вероніка сива , лаванда вузьколиста , різні полину ). Види, що мають жовті суцвіття, прекрасно доповнять клумби і квітники квітами синіх відтінків.
Для того щоб деревій прикрасив і ваш сад, необхідно підібрати відповідний вам сорт. Найпопулярніший, мабуть, один із сортів Деревій цілолистий - 'Жемчужница'. Деревій 'Жемчужница' являє собою невисокий кущ, приблизно шістдесят сантиметрів у висоту, прикрашений махровими квітковими кошиками білого кольору. Кошички дуже маленькі, не більше сантиметра в діаметрі, але їх настільки багато, що здалеку кущ нагадує пухнасту хмару.
Тысячелистник "Ред вельвет" Крім чарівного зовнішнього вигляду, деревій жемчужница ще й вкрай невибагливий. Він може рости як на добре освітленому ділянці, так і в тінистому місці. Крім того, він абсолютно невимогливий до грунту. Період цвітіння жемчужніци триває з червня по жовтень. Цей вид буде однаково добре виглядати і в одиночних, і в групових посадках.
Інший, не менш популярний сорт деревію звичайного - 'Cerise Queen », в перекладі на російську деревій« вишнева королева ». Досить високий кущ, який досягає вісімдесяти сантиметрів заввишки. Дрібні суцвіття пофарбовані в насичено-вишневий, справді королівський відтінок. Ідеально рослина для рабаток, міксбордерів і мавританських газонів . Прекрасно поєднується з квітами синіх і фіолетових відтінків, добре виглядає на тлі сріблястої листя в поєднанні з білими квітами. Також рослина добре в зрізку.
Один з останніх виведених сортів - деревій 'Ред вельвет' («Red Velvet»). Цей деревій не схожий ні на одного зі своїх численних побратимів. Об'ємні махрові квітки глибокого червоного кольору дійсно нагадують щільний вельвет. Язичкові квітки можуть бути білими або світло рожевими. Цей вид більш примхливий, віддає перевагу сонячним добре освітлені ділянки. Безсумнівним плюсом є стійкість кольору до сонячних променів. Протягом усього періоду цвітіння він залишається яскравим і не вигоряє. Найбільш комфортно почуває себе на вапняних грунтах. Такий деревій найбільше підходить для рокаріїв і змішаних посадок.
Не менш привабливий і інший махровий деревій, хоча і не такий яскравий, - деревій птармика 'Крапля роси'. Цей сорт являє собою компактний невисокий кущик, не більше дванадцяти сантиметрів у діаметрі. Суцвіття великі пишні, махрові білого кольору, але не зібрані кошичком. Період цвітіння з початку літа до середини осені. Даний вид збереже свою декоративність протягом усього сезону цвітіння і буде чудовою прикрасою будь-якого куточка вашого саду.
Яскравим акцентом вашого альпінарію може стати деревій таволговий 'Швелленбург' ('Schwellenburg'). Кущик заввишки не більше двадцяти сантиметрів, крихітний, як і містечко, в честь якого був названий. Квіточки маленькі, сонячно-жовтого кольору. До грунту особливо невимогливий, проявити себе у всій красі зможе тільки на добре освітлених сонцем ділянках.
У всіх видів деревію є абсолютно дивовижна якість отримувати сірку з грунту і розподіляти її між сусідніми з ним рослинами. А тому, яку б квіткову композицію не доповнюють ваш деревій, його сусіди по клумбі будуть почувати себе чудово.
Догляд за деревієм
Тысячелистник Практично всі перелічені види деревію вкрай невибагливі до умов вирощування. Звичайно, на сонячних добре освітлених ділянках він буде почувати себе куди краще, але все ж виділити для всіх своїх зелених вихованців сонячні місця просто неможливо, а деревій і в півтіні не буде відчувати серйозного дискомфорту. Легко адаптується до різних грунтів, але віддає перевагу вапняні, добре зволожені. Вносити різні підгодівлі і добрива бажано, але не обов'язкові. У суху і жарку погоду рослині необхідний регулярний рясний полив. Через чотири роки після посадки деревій вже можна розсаджувати.
Розмножується деревій насінням, живцями і діленням. Найбільш простий спосіб поділ куща. Проводити цю процедуру можна кожні два роки. Найвдаліший час осінь і весна. У літній час можна спробувати розмноження живцями. Для цього акуратно відокремте від куща невелику частину, помістіть в грунт і полийте. Насіннєве розмноження куди складніше, а тому застосовується набагато рідше. Найкраще висівати деревій будинку, а на клумбу висаджувати готові підрощені квітки. Якщо посіяти деревій відразу в квітник, то молоді сходи можна легко переплутати з бур'яном. Восени кущ необхідно підрізати, залишивши не більше десяти сантиметрів.
Легенда про деревії
Тысячелистник Деревій - рослина, відома людям з давніх часів, в першу чергу завдяки своїм лікувальним, а не декоративних властивостях. А тому легенд про нього складено чимало.
Одна з них свідчить, що до лікарських властивостям цієї трави нерідко звертався святий Йосип. Працював він теслею і, поспішаючи зробити всю роботу до потрібного терміну, досить часто ушкоджував свої руки. А за допомогою деревію Йосип міг швидко вилікувати свої рани і повернутися до роботи. У деяких країнах ця легенда жива й донині. Там деревій зветься «травою святого Йосипа».
Однак, найпоширеніша легенда йде корінням в стародавню Елладу і називається легендою Ахіллеса. Найбільший з воїнів Ахіллес, плід любові безсмертної богині Фетіди і земного правителя Пелея, під проводом царя Агамемнона відправився на Троянську війну. Під час походу він ненавмисно завдав рану синові Геракла теле. Незважаючи на те, що поранення не було важким, Телеф ніяк не міг оговтатися. Рана не бажала затягуватися. Оракул передбачив теле, що його рани зможе зцілити лише той, хто завдав їх. Теле розшукав Ахіллеса, розповів йому про пророцтво і попросив про допомогу. Натомість зневірений юнак пообіцяв, що вкаже еллінам шлях до Троє по морю. Ахілл був воїном, а не лікарем. Майбутня завдання представлялася йому практично нездійсненним, але нагорода, обіцяна Телефом виглядала заманливо. Тоді Ахіллес відправився до мудрого кентаврові Хирону, який повідав йому про цілющу траві, яка рятує від багатьох недуг - деревії. За допомогою цієї трави Ахіллес вилікував рани Телефа. А рослина отримала назву Ахіллея (Achillea).
Ботанічні характеристики
Незважаючи на те, що назва цього чудесного рослини на слуху практично в кожного, далеко не всі знають, як виглядає деревій. Деревій являє собою трав'янистий корневищний багаторічник, що належить до сімейства айстрових або складноцвітих. Доросла рослина досягає у висоту від двадцяти до шістдесяти сантиметрів. Стебло пряме, але трохи ребристий. Листки чергові, двічі перисторозсічені на безліч вузьких дрібних частин. Саме завдяки формі свого листя деревій звичайний і отримав свою назву - Achillea millefolium (mille означає тисяча, folium - лист).
Поверхня стебла і листя покрита тонкими дрібними волосками. Квітки дрібні, зібрані в щитковидні суцвіття, розташовані на верхівках стебел. Квіти найчастіше білі, але зустрічаються ніжно-рожеві, насичено червоні і навіть лілові. Цвіте деревій досить рясно. Період цвітіння починається з початку літа і триває аж до настання сильних морозів.
Деревій в саду
Тысячелисник "Вишневая королева" Більшість садівників, хоча і начулися про цілющі властивості деревію, все ж не визнають його садової культурою, вбачаючи в ньому тільки лише дикорослих траву. Тим не менш, декоративні властивості деяких видів цієї рослини не поступаються його лікувальними якостями.
Деревій в саду застосовується переважно для міксбордерів , групових посадок, також дуже красиво виглядає в зрізку. Для формування зимових букетів, найбільше підходить деревій таволговий.
Видів деревію як природних, так і виведених існує безліч. Так серед них зустрічається і високорослі рослини, що виростають більше метра у висоту, і зовсім невеликі компактні кущики. Високі рослини краще використовувати для одиночних посадок, низькорослі для формування альпінаріїв . А зважаючи на свою невибагливості до умов вирощування, деревій можна висаджувати навколо групових посадок, де іншим квітам не прижитися. Низькорослі види також ідеально підходять для оформлення газону або галявини на сонячному ділянці саду, адже ці яскраві різнокольорові малюки надзвичайно стійкі до витоптування. А одним з основних переваг всіх видів деревію є декоративність протягом усього сезону і вкрай тривале цвітіння. Втім, мінуси у цієї квітки теж є. Будь деревій схильний до сміттєвої самосіву, а тому досить скоро спробує відвоювати для своїх нащадків значну територію вашої ділянки. Для того щоб ваш сад не перетворився на виключно «тисячелістніковий», слід уважно стежити і своєчасно видаляти старі суцвіття.
Будь деревій в саду буде виграшно виглядатиме на тлі колоссовідних рослин ( дербенник , язичник Вича , ліатріс ), а також у поєднанні з рослинами, що мають сріблясту листя ( вероніка сива , лаванда вузьколиста , різні полину ). Види, що мають жовті суцвіття, прекрасно доповнять клумби і квітники квітами синіх відтінків.
Для того щоб деревій прикрасив і ваш сад, необхідно підібрати відповідний вам сорт. Найпопулярніший, мабуть, один із сортів Деревій цілолистий - 'Жемчужница'. Деревій 'Жемчужница' являє собою невисокий кущ, приблизно шістдесят сантиметрів у висоту, прикрашений махровими квітковими кошиками білого кольору. Кошички дуже маленькі, не більше сантиметра в діаметрі, але їх настільки багато, що здалеку кущ нагадує пухнасту хмару.
Тысячелистник "Ред вельвет" Крім чарівного зовнішнього вигляду, деревій жемчужница ще й вкрай невибагливий. Він може рости як на добре освітленому ділянці, так і в тінистому місці. Крім того, він абсолютно невимогливий до грунту. Період цвітіння жемчужніци триває з червня по жовтень. Цей вид буде однаково добре виглядати і в одиночних, і в групових посадках.
Інший, не менш популярний сорт деревію звичайного - 'Cerise Queen », в перекладі на російську деревій« вишнева королева ». Досить високий кущ, який досягає вісімдесяти сантиметрів заввишки. Дрібні суцвіття пофарбовані в насичено-вишневий, справді королівський відтінок. Ідеально рослина для рабаток, міксбордерів і мавританських газонів . Прекрасно поєднується з квітами синіх і фіолетових відтінків, добре виглядає на тлі сріблястої листя в поєднанні з білими квітами. Також рослина добре в зрізку.
Один з останніх виведених сортів - деревій 'Ред вельвет' («Red Velvet»). Цей деревій не схожий ні на одного зі своїх численних побратимів. Об'ємні махрові квітки глибокого червоного кольору дійсно нагадують щільний вельвет. Язичкові квітки можуть бути білими або світло рожевими. Цей вид більш примхливий, віддає перевагу сонячним добре освітлені ділянки. Безсумнівним плюсом є стійкість кольору до сонячних променів. Протягом усього періоду цвітіння він залишається яскравим і не вигоряє. Найбільш комфортно почуває себе на вапняних грунтах. Такий деревій найбільше підходить для рокаріїв і змішаних посадок.
Не менш привабливий і інший махровий деревій, хоча і не такий яскравий, - деревій птармика 'Крапля роси'. Цей сорт являє собою компактний невисокий кущик, не більше дванадцяти сантиметрів у діаметрі. Суцвіття великі пишні, махрові білого кольору, але не зібрані кошичком. Період цвітіння з початку літа до середини осені. Даний вид збереже свою декоративність протягом усього сезону цвітіння і буде чудовою прикрасою будь-якого куточка вашого саду.
Яскравим акцентом вашого альпінарію може стати деревій таволговий 'Швелленбург' ('Schwellenburg'). Кущик заввишки не більше двадцяти сантиметрів, крихітний, як і містечко, в честь якого був названий. Квіточки маленькі, сонячно-жовтого кольору. До грунту особливо невимогливий, проявити себе у всій красі зможе тільки на добре освітлених сонцем ділянках.
У всіх видів деревію є абсолютно дивовижна якість отримувати сірку з грунту і розподіляти її між сусідніми з ним рослинами. А тому, яку б квіткову композицію не доповнюють ваш деревій, його сусіди по клумбі будуть почувати себе чудово.
Догляд за деревієм
Тысячелистник Практично всі перелічені види деревію вкрай невибагливі до умов вирощування. Звичайно, на сонячних добре освітлених ділянках він буде почувати себе куди краще, але все ж виділити для всіх своїх зелених вихованців сонячні місця просто неможливо, а деревій і в півтіні не буде відчувати серйозного дискомфорту. Легко адаптується до різних грунтів, але віддає перевагу вапняні, добре зволожені. Вносити різні підгодівлі і добрива бажано, але не обов'язкові. У суху і жарку погоду рослині необхідний регулярний рясний полив. Через чотири роки після посадки деревій вже можна розсаджувати.
Розмножується деревій насінням, живцями і діленням. Найбільш простий спосіб поділ куща. Проводити цю процедуру можна кожні два роки. Найвдаліший час осінь і весна. У літній час можна спробувати розмноження живцями. Для цього акуратно відокремте від куща невелику частину, помістіть в грунт і полийте. Насіннєве розмноження куди складніше, а тому застосовується набагато рідше. Найкраще висівати деревій будинку, а на клумбу висаджувати готові підрощені квітки. Якщо посіяти деревій відразу в квітник, то молоді сходи можна легко переплутати з бур'яном. Восени кущ необхідно підрізати, залишивши не більше десяти сантиметрів.
No comments:
Post a Comment