Friday, April 3, 2015

Де шипи, там і троянди

Я заповідаю вам шипшина,
Весь повний світла, як ліхтар,
Червневих метеликів письмовник,
Задвірків святковий словник.





Рослина шипшина , або дика троянда - родоначальник всіх видів культурних троянд. Квітучий кущ шипшини, що наповнює околиці чудовим ароматом, можна з повним правом назвати дивом природи, а його яскраво-червоні великовагові плоди - джерелом здоров'я і довголіття людини. За вмістом вітамінів шипшина - рекордсмен серед ягідних культур.

Завдяки високому вмісту в плодах біологічно активних речовин, шипшина здавна застосовується в народній медицині та фармакології. Лікувальні препарати з нього стимулюють окислювально-відновні процеси в організмі людини, прискорюють регенерацію тканин, сприятливо впливають на вуглеводний обмін і проникність судин. Плоди рослини використовують для профілактики і лікування нирок і сечовивідних шляхів, гепатиту, жовчнокам'яної хвороби, недокрів'я; масло з насіння - при променевих опіках, шкірних захворюваннях, екземах, виразкових колітах, хворобах очей. Лікувальну дію мають також квіти, листя і навіть коріння.

Але, крім медичного, шипшина культурний все частіше знаходить і декоративне застосування.
Шипшина в легендах і повір'ях

Шиповник Поєднання ніжних ароматних квітів, оточених небезпечними колючими шипами, народжували безліч легенд і оповідей про це прекрасному рослині. На сьогоднішній день збереглося чимало дивовижних історій, що оповідають про появу шипшини. Одна з найбільш красивих відносить нас до міфів стародавньої Греції.

Давним-давно, коли гордої Елладою ще правили боги Олімпу, у царя Кіпру народився спадкоємець, син Адоніс. Хлопчик був невимовно гарний. Жоден з смертних не міг зрівнятися з ним. Побачивши його, Афродіта богиня любові і краси не змогла встояти перед його чарівністю і без пам'яті в нього закохалася. Залишивши Олімп, вона спустилася до нього на землю і проводила з ним дні й ночі безперервно як проста смертна.

Афродіта дуже берегла юнака і попросила не полювати на небезпечних звірів, віддаючи перевагу дрібній полохливої ??дичини. Але, одного разу, богиня ненадовго залишила свого коханого і той, забувши про її прохання, відправився полювати і напав на слід дикого вепра. Він вистежив звіра, але сили були надто нерівні і вепр смертельно поранив юнака своїми іклами. Дізнавшись про це Афродіта, виконана нестерпним горем, відправилася шукати тіло свого улюбленого в гори Кіпру. Довго йшла богиня, і все важче ставав її шлях. Дикі зарості поранили її ніжну шкіру в кров і всюди, куди б вона не ступила, з крапель її крові залишилися на землі виростав чагарник шипшина, з квітами червоними як кров прекрасної Афродіти і з шипами гострими як біль її втрати.
Ботанічні характеристики

Рослина шипшина - культура світлолюбна, віддає перевагу піднесені ділянки з родючим, добре аеріруемой грунтом середнього механічного складу. Для нього непридатні низинні, заболочені і засолені місця. У більшості своїй висота шипшини досягає одного-двох метрів.

Чагарник шипшина складається з добре розвинених багаторічних гілок і нерозгалужених кореневищних пагонів. На відміну від багатьох інших ягідних культур, цвітіння шипшини починається в набагато більш пізні терміни і встигає «піти» від весняних заморозків. У помірному кліматі воно триває з початку травня до кінця липня. Квіти шипшини, як правило, великі (деякі досягають дванадцяти сантиметрів в діаметрі), поодинокі, або зібрані в суцвіття. Квіти шипшини зустрічаються червоні, малинові, жовті, білі, але найчастіше рожеві. Плоди дозрівають у 2-3-й декаді серпня. Плоди шипшини дуже різноманітні за формою - округлі, ріпчасті, овальні, конічні, і забарвленням - від яскраво-червоної до жовто-помаранчевою. Збирають їх до настання заморозків.
Агротехніка і догляд

Посадка шипшини здійснюється за допомогою однорічних або дворічних рослин. Для цього викопують посадкові ями розміром п'ятдесят на п'ятдесят сантиметрів, потім заповнюють її сумішшю грунту і перегною ( компосту ) і додають двісті грамів суперфосфату і триста грамів деревної золи.

Шиповник Посадка шипшини, як правило, виконується ранньою весною, до розпускання бруньок, або восени, після того, як опаде останнє листя. Якщо саджанці підсохлі, їх необхідно на добу поставити у воду, а потім вмочити коріння в глиняну бовтанку. Рослини при посадці заглиблюють на п'ять сантиметрів, пагони обрізають на одну третину довжини. Після цього, грунт поливають і мульчують перегноєм (компостом).

Дорослий плодоносний чагарник шипшини формують з п'ятнадцяти-двадцяти гілок різного віку. Ті гілки, що старше шести-семи років, слід вирізати. До восьми років продуктивність дорослого куща шипшини зазвичай знижується, але регулярна омолоджуюча обрізка з видаленням більшої частини гілок дозволяє продовжити плодоношення рослини ще на п'ять-шість років.

Пам'ятайте, що шипшина на ділянці не можна вирощувати поодинці. Сортовий шипшина не може запилюватися з квіток свого ж чагарника. Для того, щоб забезпечити рослині і своєчасне запилення, і, як наслідок, зав'язування плодів, поруч повинні бути висаджені чагарники інших сортів.

Розмножують сортовий шипшина кореневими нащадками, відведеннями, зеленими живцями, насінням. При розмноженні насінням, пам'ятайте, що в цьому випадку можуть бути стерті ознаки і властивості материнської рослини. Тим не менш, велика частина сортів все ж зберігає всі необхідні ознаки, що робить насіннєве розмноження допустимим. Розмноження насінням - не самий простий і швидкий спосіб. Насіння шипшини мають досить тверду оболонку і глибоко спочивають зародок. А тому, вони можуть дати перші сходи на другий, а то й на третій рік. Для посіву насіння підготуйте грядки близько десяти сантиметрів у висоту. Поперек гряд укладіть борозенки, дно яких вистелити рейкою. Глибина борозенки не повинна перевищувати трьох сантиметрів, відстань між борозенками зробіть близько п'ятнадцяти сантиметрів. Насіння розмістіть на дні борозенок на відстані пари сантиметрів один від одного.

Набагато більш просте рішення - розмноження зеленими живцями. Практично будь сортовий шипшина успішно розмножується цим способом. Для цього під час зниження інтенсивності росту пагонів (зазвичай, це відбувається в кінці липня), обріжте з потрібного чагарнику гілки з листям. Обрізку краще сього здійснювати максимально гострим лезом близько вузлів. Для того, щоб живці краще вкоренилися, їх потрібно помістити в розчин гетероауксину розведеного водою (приблизно стакан кошти на літр води). У розчині потрібно витримати живці близько доби. Після цього живці можна висадити в суміш крупнозернистого піску і торфу в співвідношенні три до одного. У перший місяць посадкам знадобиться регулярне зволоження грунту. До кінця цього терміну коріння вже досить відросте.
Найбільш популярні сорти шипшини

Шиповник На сьогоднішній день існує багате розмаїття різних сортів і видів шипшини. Однак існує перелік сортів найбільш популярних серед садівників і ландшафтних дизайнерів.

Шипшина «Воронцовський»

Шипшина сорту «Воронцовський» був отриманий в результаті схрещування шипшин Уебба і зморшкуватого. Це сильний, красивий чагарник, що досягає більше двох метрів у висоту. Квіти шипшини цього сорту біло-рожевого забарвлення, великі, мають дуже декоративний вигляд. Плоди овальної форми, подовжені, зазвичай дозрівають у другій половині серпня. Крім того, шипшина «Воронцовський» дає великий урожай - до трьох кілограмів з чагарника.

Шипшина «Ювілейний»

Шипшина сорту «Ювілейний» був отриманий після вільного запилення шипшини зморшкуватої. Являє собою невеликий кущик, не більше півтора метрів у висоту. Листя великі, густі, насичено-зеленого кольору. Цвіте великими ніжно-рожевими квітами. Встигає в серпні. Шипшина «Ювілейний» має великі плоди яскраво-помаранчевого кольору, округлої форми.

Шипшина «Вітамінний»

Шипшина сорту «Вітамінний» - один з найбільш шанованих садівниками сортів. Сильнорослий прямостоячий чагарник, що виростає до двох метрів у висоту. Примітно, що шипи на чагарнику цього сорту розташовані виключно в нижній частині пагонів, що спрощує догляд за ним. Квіти шипшини «Вітамін» невеликі, ніжно-рожевого відтінку. Листочки невеликі, світло-зеленого забарвлення. Плоди яскраво-червоні, великі, овальної форми, завужені до верху. Шипшина «Вітамінний», не дарма має таку назву. Вміст вітаміну С в ньому перевищує 3000 мг, також містить вітамін Р і велика кількість каротину.
Шипшина в ландшафтному дизайні

Шипшина культурний в саду має безліч сфер застосування. Цей чагарник зможе стати прикрасою практично будь-якого саду. Густа листя насиченого зеленого кольору і міцні гілки куща роблять його ідеальним для формування топіарі , огорож і бордюрів . А квіти шипшини найрізноманітніших відтінків не тільки додадуть вашому саду яскравих кольорових акцентів, але і наповнять його чарівним ароматом.

Шиповник Шипшина на ділянці чудово виглядає в групових композиціях з іншими деревами та чагарниками. Якщо у вашому саду залишився відкритий незайнятий ділянку, спробуйте обнести його невисоким округлим парканом з дикої троянди. Усередині утворився простору можна організувати зону відпочинку , поставити альтанку або помістити дитячий куточок з пісочницею і гойдалками. Ну і звичайно, садовий шипшина можна зробити частиною клумби або квітника . Спробуйте помістити в центр квіткової композиції невеличкий підстрижений чагарник, а навколо нього висадити квіти.

Ідеальний садовий шипшина і для формування живоплоту . Жива огорожа з шипшини може бути розташована вздовж паркану, особливо із зовнішнього боку. Такий паркан, крім декоративних функцій, захистить вашу ділянку від непрошених гостей. Не кожен зважиться зазіхнути на таку колючу огорожу. Перед посадкою огорожі виройте невеликі ямки шириною шістдесят сантиметрів, глибиною п'ятдесят. Дно засипте щебенем, для того, щоб забезпечити дренаж . Для посадки вам знадобляться дворічні саджанці, обрізані на третину. Жива огорожа з шипшини найкраще виглядає, якщо вона була висаджена в шаховому порядку. Для формування живоплоту підійдуть шипшина сорту «Травневий» і шипшина собачий.

No comments:

Post a Comment

Женские бюстгальтеры размер стиль чашки Женские ботинки женская обувь высота каблука Женская обувь на каблуках Женские блейзеры и костюмы мода стиль ландшафтний дизайн дерева рослини сад харчування, дієти салат сік сніданок маркетинг ідея товар споживач сільське господарство вирощування тварини корми Краса і здоров'я волосся обличчя шкіра маркетинг клієнт компанії послуги реклама дієти рецепт салат харчування Краса і здоров'я волосся обличчя харчування створення сайту просування управління хостинг створення сайтів інтернет компанії створення сайтів інтернет сайт пам'ятки замок музей палац дачне господарство гриби насіння плоди Будівництво будинків котеджів проекти Охорона безпека ворота двері велотехника велосипед колеса покришки рами Ремонт та облаштування дизайн приміщення Інтернет-маркетинг бізнес сайт любовь к Парижу, отдых в Париже садова техніка газонокосарки мотоблок обладнання персонал резюме робота резюме робота роботодавець Любовь и семья працевлаштування досвід співбесіди Блог о женщинах и мужчинах Меблі та інтер'єр бізнес гроші фінанси автомобіль авто запчастини машини raspberry.io rayon.cv.ua rapz.ru redbus.ru re61g.ru realty.zaxa.ru q8mazad.com renovac.ru recepty-everyday.ru redray-lnr-news.su