Папороті - одне з найдавніших рослин, коли-небудь жили на Землі. Вони з'явилися на нашій планеті близько чотирьохсот мільйонів років тому, в ті часи, коли єдиними мешканцями землі були лише динозаври. У той період кліматичні умови повністю відповідали запитам папоротей. Завдяки теплій і вологій погоді в девонських лісах зародилося багате різноманіття папоротей, здебільшого деревовидних. Останки цього дивного рослини за мільйони років перебування в землі звернулися в кам'яне вугілля і цим самим дали назву одному з найбільших періодів історії нашої планети - кам'яновугільного.
Папороть в легендах і повір'ях
Папороть має безліч народних назв. За довгі роки його існування його називали Папороть, перекусом, купіродом, чортової бородою, блошніком, щитники, та всього й не перелічити. Люди наділяли папороть унікальними чарівними властивостями, приписували йому магічні сили, а тому це дивовижна рослина супроводжує також чимало легенд і повір'їв.
Папоротники в вашем саду Так, наприклад, згідно однієї з найбільш популярних слов'янських легенд, лише один раз на рік, у ніч на Івана Купала кущ папороті розквітає. Він розпускає один-єдина квітка, палаючий яскравим червоним полум'ям. Людині, якій пощастить знайти й побачити цей прекрасний квітка, відкриється велика таємниця і він дізнається, як стати багатим і щасливим. Завдяки цьому повір'ям папороть прозвали светіцвет або Перунів огнецвет на честь слов'янського божества, покровительствующего грому і блискавки, Перуна.
Ця прекрасна казкова легенда має лише одне «але». Папороть - рослина, яка не цвіте ніколи і розмножується за допомогою спор. Існує припущення, що люди бачили квітки інших рослин, які опинилися в заростях папороті. А оскільки в літній час в лісах завжди безліч світляків, то є ймовірність, що за «светіцвет» папороті брали звичайні квіти, підсвічені фосфоресціюючими комахами.
Ботанічні характеристики
Сучасний папороть відноситься до відділу Папоротніковідние, або Polypodiophyta. Зустрічаються папороті як трав'янистої, так і деревної форми. Воліють тропічний і субтропічний клімат, проте папороть - Еврибіонти, що означає здатність до існування в широкому діапазоні умов, і зустрічається він практично в будь-якому куточку земної кулі. Папороті являють собою одну з найбільших груп спорових рослин. До неї входить близько 300 пологів і більше 10 000 видів. Коренева система папороті розташовується близько до поверхні грунту.
Те, що у папоротей називають листям, насправді являє собою систему гілок, розташованих в одній площині, і має назву вайи або «плосковеткі». Вайи виконують дуже важливу функцію - спороношение. На зворотному боці аркуша дорослої рослини можна виявити соруси - скупчення спорангіев, спеціальних утворень, де відбувається формування спор. Виглядають вони як невеликі цяточки і, часом, важко помітні.
Різновиди папоротей
На світі існує не менше двадцяти різних різновидів папороті, що використовуються в садах. Однак, найбільш часто власники садових ділянок і ландшафтні дизайнери віддають перевагу лише декільком видам. Сподіваємося, що представлені нижче характеристики допоможуть вам вибрати саме той папороть, який послужить прикрасою вашого саду.
Папороть Страусник звичайний, або Strutiopteris
Папоротники в вашем саду Папороть Страусник , інакше званий «стресових перо», являє собою рослина, що досягає півтора метрів заввишки. Свою назву він придбав завдяки перистим листям, що нагадує розкішні пір'я страуса. У весняний час листя страусник згорнуті в невеликий кокон, а з настанням літа розвертаються і утворюють розкішну воронку. Його коренева система розташовується вертикально, а тому страусник необхідно періодичне розпушування й осіннє мульчування грунту. Може рости як в тіні, так і на сонце.
Папороть Щитовник чоловічий, або Dryopteris
Це велика рослина, виростає до метра у висоту. Має короткі кореневища і перисті листки, зібрані в пучки. Папороть Щитовник чоловічий прекрасно виносить тінь і півтінь, віддають перевагу добре зволожений грунт.
Папороть Орляк звичайний, або Pteridium aquilinum
Орляк звичайний - невисока рослина, що досягає не більше сімдесяти сантиметрів у висоту. Має досить довгі горизонтальні листя з тріждиперістие структурою. Так само як і Страусник, Орляк звичайний отримав свою назву через схожість з пір'ям орла. Цей папороть - рослина, прекрасно переносить сухі і бідні ґрунти. Має розгалужене горизонтальне кореневище. Слід пам'ятати, що Орляк небезпечний для домашніх вихованців. У разі якщо тварина з'їсть кілька листя, воно може отруїтися на смерть. Тим не менш, для людей він абсолютно безпечний.
Папороть Безщитник жіночий, чи Athyrium
Невисока рослина, що виростає від тридцяти до сімдесяти сантиметрів у висоту. Має щільне та коротке кореневище і тріждиперістие листя. Безщитник жіночий славиться тим, що здатний прожити на одному місці, не вимагаючи пересадок, близько двадцяти років. Віддає перевагу добре зволожений грунт, добре росте в тіні.
Папороті в саду. Догляд за папоротями
Папоротники в вашем саду Для початку потрібно вибрати папороть. В основному папороті продаються у вже підрощених стані з гілками. Вважається, що такі рослини менш вимогливі у догляді. При виборі та купівлі папороті приділіть особливу увагу його зовнішньому вигляду. Крона повинна бути здоровою і пружною, коренева система цілою, без пошкоджень, на стовбурі не повинно бути ніяких плям або потемнінь і, само собою, на ньому не повинно бути паразитів. Здорова рослина має симетрично зростаючі гілки, рівні листя, однорідний колір, середню густоту крони і приблизно однакові розміри пагонів.
Після покупки папороті слід вибрати місце для його посадки.
В більшості своїй папороть - рослина все ж тіньолюбні. Постарайтеся вибрати для нього не дуже освітлене місце, наприклад, в тіні розлогого високого дерева. Папороть дуже чутливий до вітру, а тому не повинен рости на протязі. Що стосується грунту, вона повинна містити велику кількості піску, для забезпечення дренажу . У глинистому ґрунті рослині буде некомфортно. Перед висаджуванням папороті викопайте ямку трохи глибше, ніж висота стовбура рослини. Викладіть лунку товстим шаром компосту зсередини, після чого помістіть в неї папороть і акуратно заповніть грунтом. Після посадки рослина відразу потрібно полити.
У догляді за папороттю в першу чергу слід пам'ятати про вологості. Стовбур і крона папороті завжди повинні бути зволожені, особливо це відноситься до літнього періоду. Всякий раз при поливі папороті не забувайте окропити його листя. Зрошення можна виробляти набагато частіше, ніж полив. Тим не менш, не варто занадто заливати кореневу систему рослини. Якщо ви, раптом, помітили жовтизну або потемніння на гілках, варто скоротити кількість вологи. Полив необхідний папороті один раз на тиждень.
В осінньо-зимовий період полив слід проводити значно рідше. Також взимку папороть слід захистити від холодів. Після настання заморозків утеплите рослина соломою, обернувши його від коренів до кінчиків гілок, після обмотайте вийшла конструкцію щільним непромокаючим матеріалом, найкраще поліетиленом.
Навесні папоротям знадобляться добрива, щоб відновити свої сили після довгої зимової сплячки. Також, у разі виявлення комах-паразитів, рослина потрібно обов'язково обробити інсектицидом. Але пам'ятайте, для папороті вам знадобиться лише половина звичайної дози, так як ці рослини надзвичайно чутливі до впливу хімікатів.
Пам'ятайте, папороті в саду можуть прожити набагато більш довгий термін, ніж в дикій природі. І незалежно від кліматичних умов у регіоні вашого проживання, при належному догляді ви зможете виростити папороті і милуватися ними ще довгі роки.
Папороті в ландшафтному дизайні
Папоротники в вашем саду Важко буде відшукати такий садовий стиль, де було б недоречним використання папоротей. Строгість форм цього дивного рослини в поєднанні з ніжним витонченим мереживом листя зроблять папороть доречним в будь-яких садових композиціях. Папороть в саду регулярного стилю буде виграшно виглядатиме за рахунок виразною графіки свого силуету. Якщо вам більше до душі пейзажний стиль - папороть буде незамінний в його тінистих куточках.
Папороті в ландшафтному дизайні мають безліч застосувань. Найбільш популярний прийом - посадка папоротей біля великих каменів. Така композиція виглядає дуже контрастно і своєю строгістю нагадують японські сади . Папороті чудово виглядають поруч з садовим водоймою. Для того щоб «розбавити» папороті і створити гарну композицію, додайте кілька кольорів японської примули або бамбука.
Папороті в саду прекрасно сусідять із лілією , хост , купену , різними злаками . Ця рослина добре підходить для створення міксбордерів , розташованих на тіньових ділянках саду. Часто з папороті формують довголітні декоративні посадки, затінені деревами.
Якщо ви плануєте посадку в групі, слід пам'ятати про те, що папороті можуть сильно відрізнятися один від одного по росту. Папороті, що мають довгі кореневища, здатні в досить короткі терміни потіснити сусідів, а тому їм знадобляться або значні площі, або створення штучного обмеження. Якщо ж використовувати сорти з коротким кореневищем, вони збережуть стабільний розмір куща з року в рік, утворюючи правильні розетки. Однак такий папороть в саду може бути пригнічений своїми більш агресивними сусідами по посадці, наприклад, барвінком або копитних .
Папороть в легендах і повір'ях
Папороть має безліч народних назв. За довгі роки його існування його називали Папороть, перекусом, купіродом, чортової бородою, блошніком, щитники, та всього й не перелічити. Люди наділяли папороть унікальними чарівними властивостями, приписували йому магічні сили, а тому це дивовижна рослина супроводжує також чимало легенд і повір'їв.
Папоротники в вашем саду Так, наприклад, згідно однієї з найбільш популярних слов'янських легенд, лише один раз на рік, у ніч на Івана Купала кущ папороті розквітає. Він розпускає один-єдина квітка, палаючий яскравим червоним полум'ям. Людині, якій пощастить знайти й побачити цей прекрасний квітка, відкриється велика таємниця і він дізнається, як стати багатим і щасливим. Завдяки цьому повір'ям папороть прозвали светіцвет або Перунів огнецвет на честь слов'янського божества, покровительствующего грому і блискавки, Перуна.
Ця прекрасна казкова легенда має лише одне «але». Папороть - рослина, яка не цвіте ніколи і розмножується за допомогою спор. Існує припущення, що люди бачили квітки інших рослин, які опинилися в заростях папороті. А оскільки в літній час в лісах завжди безліч світляків, то є ймовірність, що за «светіцвет» папороті брали звичайні квіти, підсвічені фосфоресціюючими комахами.
Ботанічні характеристики
Сучасний папороть відноситься до відділу Папоротніковідние, або Polypodiophyta. Зустрічаються папороті як трав'янистої, так і деревної форми. Воліють тропічний і субтропічний клімат, проте папороть - Еврибіонти, що означає здатність до існування в широкому діапазоні умов, і зустрічається він практично в будь-якому куточку земної кулі. Папороті являють собою одну з найбільших груп спорових рослин. До неї входить близько 300 пологів і більше 10 000 видів. Коренева система папороті розташовується близько до поверхні грунту.
Те, що у папоротей називають листям, насправді являє собою систему гілок, розташованих в одній площині, і має назву вайи або «плосковеткі». Вайи виконують дуже важливу функцію - спороношение. На зворотному боці аркуша дорослої рослини можна виявити соруси - скупчення спорангіев, спеціальних утворень, де відбувається формування спор. Виглядають вони як невеликі цяточки і, часом, важко помітні.
Різновиди папоротей
На світі існує не менше двадцяти різних різновидів папороті, що використовуються в садах. Однак, найбільш часто власники садових ділянок і ландшафтні дизайнери віддають перевагу лише декільком видам. Сподіваємося, що представлені нижче характеристики допоможуть вам вибрати саме той папороть, який послужить прикрасою вашого саду.
Папороть Страусник звичайний, або Strutiopteris
Папоротники в вашем саду Папороть Страусник , інакше званий «стресових перо», являє собою рослина, що досягає півтора метрів заввишки. Свою назву він придбав завдяки перистим листям, що нагадує розкішні пір'я страуса. У весняний час листя страусник згорнуті в невеликий кокон, а з настанням літа розвертаються і утворюють розкішну воронку. Його коренева система розташовується вертикально, а тому страусник необхідно періодичне розпушування й осіннє мульчування грунту. Може рости як в тіні, так і на сонце.
Папороть Щитовник чоловічий, або Dryopteris
Це велика рослина, виростає до метра у висоту. Має короткі кореневища і перисті листки, зібрані в пучки. Папороть Щитовник чоловічий прекрасно виносить тінь і півтінь, віддають перевагу добре зволожений грунт.
Папороть Орляк звичайний, або Pteridium aquilinum
Орляк звичайний - невисока рослина, що досягає не більше сімдесяти сантиметрів у висоту. Має досить довгі горизонтальні листя з тріждиперістие структурою. Так само як і Страусник, Орляк звичайний отримав свою назву через схожість з пір'ям орла. Цей папороть - рослина, прекрасно переносить сухі і бідні ґрунти. Має розгалужене горизонтальне кореневище. Слід пам'ятати, що Орляк небезпечний для домашніх вихованців. У разі якщо тварина з'їсть кілька листя, воно може отруїтися на смерть. Тим не менш, для людей він абсолютно безпечний.
Папороть Безщитник жіночий, чи Athyrium
Невисока рослина, що виростає від тридцяти до сімдесяти сантиметрів у висоту. Має щільне та коротке кореневище і тріждиперістие листя. Безщитник жіночий славиться тим, що здатний прожити на одному місці, не вимагаючи пересадок, близько двадцяти років. Віддає перевагу добре зволожений грунт, добре росте в тіні.
Папороті в саду. Догляд за папоротями
Папоротники в вашем саду Для початку потрібно вибрати папороть. В основному папороті продаються у вже підрощених стані з гілками. Вважається, що такі рослини менш вимогливі у догляді. При виборі та купівлі папороті приділіть особливу увагу його зовнішньому вигляду. Крона повинна бути здоровою і пружною, коренева система цілою, без пошкоджень, на стовбурі не повинно бути ніяких плям або потемнінь і, само собою, на ньому не повинно бути паразитів. Здорова рослина має симетрично зростаючі гілки, рівні листя, однорідний колір, середню густоту крони і приблизно однакові розміри пагонів.
Після покупки папороті слід вибрати місце для його посадки.
В більшості своїй папороть - рослина все ж тіньолюбні. Постарайтеся вибрати для нього не дуже освітлене місце, наприклад, в тіні розлогого високого дерева. Папороть дуже чутливий до вітру, а тому не повинен рости на протязі. Що стосується грунту, вона повинна містити велику кількості піску, для забезпечення дренажу . У глинистому ґрунті рослині буде некомфортно. Перед висаджуванням папороті викопайте ямку трохи глибше, ніж висота стовбура рослини. Викладіть лунку товстим шаром компосту зсередини, після чого помістіть в неї папороть і акуратно заповніть грунтом. Після посадки рослина відразу потрібно полити.
У догляді за папороттю в першу чергу слід пам'ятати про вологості. Стовбур і крона папороті завжди повинні бути зволожені, особливо це відноситься до літнього періоду. Всякий раз при поливі папороті не забувайте окропити його листя. Зрошення можна виробляти набагато частіше, ніж полив. Тим не менш, не варто занадто заливати кореневу систему рослини. Якщо ви, раптом, помітили жовтизну або потемніння на гілках, варто скоротити кількість вологи. Полив необхідний папороті один раз на тиждень.
В осінньо-зимовий період полив слід проводити значно рідше. Також взимку папороть слід захистити від холодів. Після настання заморозків утеплите рослина соломою, обернувши його від коренів до кінчиків гілок, після обмотайте вийшла конструкцію щільним непромокаючим матеріалом, найкраще поліетиленом.
Навесні папоротям знадобляться добрива, щоб відновити свої сили після довгої зимової сплячки. Також, у разі виявлення комах-паразитів, рослина потрібно обов'язково обробити інсектицидом. Але пам'ятайте, для папороті вам знадобиться лише половина звичайної дози, так як ці рослини надзвичайно чутливі до впливу хімікатів.
Пам'ятайте, папороті в саду можуть прожити набагато більш довгий термін, ніж в дикій природі. І незалежно від кліматичних умов у регіоні вашого проживання, при належному догляді ви зможете виростити папороті і милуватися ними ще довгі роки.
Папороті в ландшафтному дизайні
Папоротники в вашем саду Важко буде відшукати такий садовий стиль, де було б недоречним використання папоротей. Строгість форм цього дивного рослини в поєднанні з ніжним витонченим мереживом листя зроблять папороть доречним в будь-яких садових композиціях. Папороть в саду регулярного стилю буде виграшно виглядатиме за рахунок виразною графіки свого силуету. Якщо вам більше до душі пейзажний стиль - папороть буде незамінний в його тінистих куточках.
Папороті в ландшафтному дизайні мають безліч застосувань. Найбільш популярний прийом - посадка папоротей біля великих каменів. Така композиція виглядає дуже контрастно і своєю строгістю нагадують японські сади . Папороті чудово виглядають поруч з садовим водоймою. Для того щоб «розбавити» папороті і створити гарну композицію, додайте кілька кольорів японської примули або бамбука.
Папороті в саду прекрасно сусідять із лілією , хост , купену , різними злаками . Ця рослина добре підходить для створення міксбордерів , розташованих на тіньових ділянках саду. Часто з папороті формують довголітні декоративні посадки, затінені деревами.
Якщо ви плануєте посадку в групі, слід пам'ятати про те, що папороті можуть сильно відрізнятися один від одного по росту. Папороті, що мають довгі кореневища, здатні в досить короткі терміни потіснити сусідів, а тому їм знадобляться або значні площі, або створення штучного обмеження. Якщо ж використовувати сорти з коротким кореневищем, вони збережуть стабільний розмір куща з року в рік, утворюючи правильні розетки. Однак такий папороть в саду може бути пригнічений своїми більш агресивними сусідами по посадці, наприклад, барвінком або копитних .
No comments:
Post a Comment