Sunday, April 5, 2015

Ландшафтна архітектура: віхи історії

Поняття «ландшафтна архітектура» і «ландшафтний дизайн» увійшли в наш побут не так давно, та й самі по собі вони дуже молоді, то їх суть - куди більш давня. Створення рукотворних ландшафтів можна по праву можна віднести до найдавніших видів мистецтва, воно супроводжує нашу цивілізацію протягом всієї історії її існування.
Ландшафти стародавнього світу

Створення найдавніших пам'яток садово-паркового мистецтва вчені датують IV століттям до н.е. Це сади Фів - столиці Єгипту. Вже тоді розкішні вілли багатих єгиптян оточувалися приголомшливої краси садами. На спалених бідних грунтах вирощували рослини, привезені з далеких місць, розводили виноградники, квітники. Центром садової композиції, як правило, ставав штучний ставок, заселений різноманітними представниками флори і фауни. Геометрія доріжок, клумб та інших елементів саду дає вченим підстави вважати, що сади забезпечених жителів Фів створювалися відповідно до заздалегідь розробленими проектами.

Особливе місце в історії ландшафтної архітектури займає Месопотамія. Її сади, створені в стилі близькому до регулярного , відрізнялися багатими колекціями рослин, гідними сучасних ботанічних садів. Вінцем ландшафтного мистецтва Месопотамії стали висячі сади Семіраміди, по праву зайняли друге місце в переліку семи чудес світу. Незважаючи на те, що пишність, створене для дружини царя Навуходоносора, що не винесло випробувань часом, ідея такого озеленення в дещо трансформованому вигляді актуальна і в наші дні.

Благоустроенный сад в древнем Египте Говорячи про ландшафтну архітектуру стародавнього світу, не можна не згадати про садах Індії та Персії. Вони були воістину розкішні: бездоганна строгість регулярного стилю тут поєднувалася з піднесеним символізмом - розташовані поряд з палацами сади повинні були відтворювати шматочок раю. У створення таких ландшафтів вкладалися величезні кошти: в садах було безліч рідкісних рослин, з'єднаних каналами ставків, найкрасивіших альтанок , вимощених кам'яними плитами алей .

Ландшафтна архітектура стародавній Греції відрізнялася різноманіттям, чому немало сприяло відмінність рельєфів в різних частинах античного держави. Фразу «У Греції все є!» Цілком можна віднести до місцевих природних ландшафтам, тут можна зустріти будь пейзажі: від островів і морського узбережжя до гір і скель. У зв'язку з цим в плануванні еллінських садів домінував вільний стиль, здебільшого прив'язаний до особливостей місцевого рельєфу. Центром композиції зазвичай ставало будь-яке суспільне або приватне споруда: палац, храм, амфітеатр, а сади і парки поєднували в собі єднання з природою і прагнення до прекрасного.

Ландшафтна архітектура стародавнього Риму, навпаки, тяжіла до регулярного стилю незалежно від рельєфів. Особливо показові в цьому відношенні були сади близько розташованих у гірській місцевості вілл римської знаті. Строгість планування ландшафтів посилювалася за рахунок багаторівневих терас з чітко розмежованими функціями. Верхня, прилегла до будинку, частина саду була прогулянкової. Тінисті прямі алеї були прикрашені безліччю скульптур, більша частина рослинності тут була декоративною. У парковій зоні обладналися рибні ставки і багатоповерхові пташники. Нижні тераси з виноградниками і плодовими садами теж планувалися в регулярному стилі.
Ландшафтне мистецтво середньовіччя

Мирский замок, Беларусь, XVI век Відхід від античності і перехід до феодалізму суттєво вплинув на всі напрямки культури європейських країн. Не залишилася осторонь і ландшафтна архітектура. Вигляд садів втратив риси безпечності і тяги до прекрасного, їм на зміну прийшли утилітарність і аскетизм. Землі, що належать монастирям і заможним феодалам, повинні були приносити максимальну користь. На них висаджувалися плодові сади, ягідники, виноградники, сільськогосподарські культури.

Планування ділянок, властиве раннього середньовіччя, не могло не залишити слід в історії ландшафтного дизайну. Для прогулянкових зон в ті часи відводилося дуже обмежений простір, в квітники висаджувалися прості, типові для даної місцевості рослини. Фонтани та ставки були обов'язковим атрибутом середньовічних парків - їх оздоблення найчастіше обмежувалося розп'яттям, колодязем або сонячним годинником в центрі композиції да кількома простими лавками в алеях.

Іншою стороною середньовічного паркового аскетизму стала бездоганна акуратність все, що там було. Сувора геометрія, симетричність, ряди висаджених на однаковій відстані дерев, ретельно пострижені газони і чагарники, доглянуті грядки і клумби - все це створювало відчуття постійної турботи про сад, робило його привабливим. Саме до цього історичного періоду відносять появу такого елемента ландшафтного дизайну, як лабіринт з живої огорожі . Спочатку з стриженого чагарнику формували візерунки, подібні тим, що прикрашали підлоги замків і храмів, потім вони трансформувалися в топиарние лабіринти. Ще одним елементом, характерним для монастирських садів, були грядки з пряними і лікарськими травами, чиї приємні аромати створювали атмосферу спокою й умиротворення, ніби запрошуючи відвідувачів довше залишатися в саду.

Однак історія розвитку ландшафтної архітектури не стоїть на місці, і період пізнього середньовіччя можна з усіма на те підставами назвати епохою розквіту європейського садово-паркового мистецтва. Створені в ті часи сади і понині служать неперевершеним досі зразком для наслідування, еталоном стилю в ландшафтній архітектурі.

Сан-Суси - главная достопримечательность Потсдама Серед усього різноманіття варто виділити окремо італійські садові стилі: ландшафти епохи Відродження і стиль бароко. У першому випадку - це невеликі розміри, стриманість, ідеальні пропорції, повна гармонія з віллою або палацом, до яких прилягає територія саду. У другому випадку - це велика кількість складних композиційних прийомів, символічних і фантазійних елементів: павільйонів, фонтанів, скульптур, гротів і т.п. Саме на них, а не на квітниках і клумбах акцентувалася увага прогулюються. Створені в ті часи вілли Боргезе, Албані, Альдобрандіні вражають відвідувачів і понині.

Садово-паркове мистецтво Італії вплинуло на ландшафтні школи інших європейських країн. Однак кліматичні і рельєфні особливості різних куточків Європи сприяли трансформації стилів, їх адаптації під місцеві умови і рослинність.

Особливим явищем в ландшафтному мистецтві пізнього середньовіччя стала французька школа, яку прославив своїми працями придворний садівник Людовика XIV Андре Ленотр. Серед його робіт - знамениті сади Тюїльрі, Фонтенбло, Шантийи, змінений дизайн Єлисейських полів і багато іншого. А вінцем творчості геніального творця ландшафтів став садово-парковий ансамбль Версальського палацу - неперевершений зразок регулярного стилю в ландшафтному мистецтві, викликає захоплення у багатьох поколінь знавців ландшафтного дизайну і звичайних відвідувачів.

Власний стиль сформувався в ті часи і в Англії. Тут перевага була віддана бездоганним, ідеально доглянутим пейзажним ландшафтам, таким, як парк Дармера, Кенсінгтонські сади, Ріджент-парк і еталон міського пейзажного стилю лондонський Гайд-парк.

Версаль Для ландшафтів Німеччини періоду пізнього середньовіччя характерний романтичний садовий стиль. До кращих його зразках відносять парк Мюскау, дрезденський Пільнітцпарк, Путбуспарк і Веймарський парк, створенням якого керував сам Гете. Перлиною німецького романтизму в ландшафтному мистецтві є багатий архітектурними спорудами потсдамський палацово-парковий ансамбль Сан-Сусі - результат творчості кількох поколінь майстрів садового дизайну.

У Росії досвід облаштування садів накопичувався і реалізувався протягом багатьох століть і має власну багату історію. Старовинні російські сади слугували місцями народних гулянь, в них облаштовувалися місця для розваг і відпочинку. У петровські часи, коли Росія включилася в загальноєвропейський культурний процес, у вітчизняному садово-парковому мистецтві поряд із традиційним значне місце зайняв стиль бароко, а також регулярний і пейзажний стилі. Слід сказати, що російські регулярні сади зовсім не є спадкуванням європейських зразків - вони самобутні, унікальні, неповторні. Свідченням тому - палацово-паркові комплекси в Павловську, Гатчині, Екатерінгофе і, звичайно ж, чудовий, неперевершений пам'ятник ландшафтної архітектури Петергоф.
Сучасні напрямки ландшафтної архітектури

Якщо в середні віки сади в основному були атрибутом палаців, монастирів і багатих садиб, то в кінці XIX - початку XX століття, в період індустріалізації і бурхливого зростання міст, виникла необхідність створення садів і парків, доступних для широкої публіки. Громадські зелені зони були орієнтовані не стільки на підтримку певного ландшафтного стилю, скільки на забезпечення потреб громадян у відпочинку в межах міст.

Один из уголков парка в Петергофе У Радянській країні було безліч парків культури і відпочинку, але високим естетичним вимогам відповідали небагато з них. Непродуманість, відсутність стильового рішення стали головними проблемами ландшафтної архітектури наших днів. Тому тепер ведуться масштабні роботи з виправлення помилок в плануванні й оформленні розбитих раніше парків, скверів та міських садів.

Втім, міське озеленення не обмежується наземним громадським простором: створення зелених зон на дахах висоток, вертикальне озеленення все частіше можна зустріти у великих містах. Ідеї, запозичені у стародавніх творців садів і помножені на сучасні технології дозволяють оживити і облагородити кам'яні джунглі мегаполісів.

Іншим напрямком сучасної ландшафтної архітектури продовжує залишатися облаштування ландшафтів на присадибних ділянках. Найчастіше приватні сади територіально невеликі, але сучасний рівень ландшафтного дизайну дозволяє створювати справжні шедеври навіть на обмеженій площі.

З тих пір, як власники присадибних ділянок стали зміщати акценти саду в бік естетики, значно розширилася стильова палітра приватних садів, стали застосовуватися практично всі відомі стилі і види ландшафтної архітектури. Крім добре відомих садових образів популярності набувають східні ( китайський і японський ), арабська, сільський стиль оформлення саду, з'являються тематичні, екологічні , водні сади, моносад та інші ландшафтні рішення. Тим часом не втрачає актуальності і класика.

Така різноманітність добре з усіх точок зору: кожен може вибрати для себе садовий стиль до душі, зібрати колекцію улюблених рослин, створити навколо себе комфортне середовище. І допоможе в цьому нескінченно багатий досвід багатьох поколінь садівників, що створювали чудові ландшафти в різні часи і в різних країнах.

No comments:

Post a Comment

Женские бюстгальтеры размер стиль чашки Женские ботинки женская обувь высота каблука Женская обувь на каблуках Женские блейзеры и костюмы мода стиль ландшафтний дизайн дерева рослини сад харчування, дієти салат сік сніданок маркетинг ідея товар споживач сільське господарство вирощування тварини корми Краса і здоров'я волосся обличчя шкіра маркетинг клієнт компанії послуги реклама дієти рецепт салат харчування Краса і здоров'я волосся обличчя харчування створення сайту просування управління хостинг створення сайтів інтернет компанії створення сайтів інтернет сайт пам'ятки замок музей палац дачне господарство гриби насіння плоди Будівництво будинків котеджів проекти Охорона безпека ворота двері велотехника велосипед колеса покришки рами Ремонт та облаштування дизайн приміщення Інтернет-маркетинг бізнес сайт любовь к Парижу, отдых в Париже садова техніка газонокосарки мотоблок обладнання персонал резюме робота резюме робота роботодавець Любовь и семья працевлаштування досвід співбесіди Блог о женщинах и мужчинах Меблі та інтер'єр бізнес гроші фінанси автомобіль авто запчастини машини raspberry.io rayon.cv.ua rapz.ru redbus.ru re61g.ru realty.zaxa.ru q8mazad.com renovac.ru recepty-everyday.ru redray-lnr-news.su