Рододендрони володіють декоративним листям і різноманітною формою кущів, які в більшості своїй не вимагають спеціальної обрізки і формування. Але особливо гарні квітучі рододендрони. Посадка і догляд у відкритому грунті полягає в прополка, розпушуванні, підгодівлі і поливах.
Виростити повноцінні, обільноцветущая кущі в умовах Сибіру непросто, так як більшість листопадних і вічнозелених видів цієї рослини не пристосоване до суворого клімату.
Від морозів найчастіше страждають квіткові бруньки, але нерідко гинуть і самі рослини.
Тому вибираючи рододендрони для посадки у відкритому грунті, треба враховувати їх зимостійкість. У середній смузі вирощують тільки зимостійкі види, такі як рододендрон даурский, японський, жовтий, кавказький, канадський.
Вибір ділянки
У природних умовах рододендрони ростуть, як правило, під кронами високих дерев, рідше - на відкритих схилах з тіньової сторони. Тому на присадибній ділянці вони добре себе почувають під пологом сосни, туї, дуба, модрини або біля північної сторони будинку.
Дерева з неглибокою кореневою системою, такі як липа, клен, каштан, в'яз, тополя - погані сусіди для рододендрона, так як забирають у них воду і поживні елементи.
Якщо альпійську троянду з якихось причин необхідно висадити поруч з цими рослинами, то кореневі системи ізолюють один від одного за допомогою руберойду або шиферу.
Фахівці рекомендують розміщувати рододендрони так, щоб частина дня над ними було відкрите небо, але опівдні вони залишалися в півтіні. Сонячні ділянки підходять лише для деяких листопадних рододендронів, таких як японський, камчатський, жовтий.
Ділянка повинен бути захищений не тільки від жаркого полуденного сонця, але і від холодних пануючих вітрів, причому протягом усього року. Рододендрони, особливо вічнозеленим, небезпечні не стільки морози, скільки сухі вітри.
Грунт
Рододендрони ростуть на багатих гумусом, добре дренованих і вологоємких грунтах. Оптимальний рівень кислотності pH повинен бути в межах 4,5-5,0. В іншому випадку кущі розвиваються дуже погано, іноді навіть гинуть.
Не варто розміщувати альпійську троянду і на дуже важких глинистих ґрунтах, особливо в місцях, де застоюється вода.
Для нормального росту і цвітіння рослин дуже важливо підготувати субстрат, відповідний цим вимогам. Найчастіше використовують суміш з листової землі, верхового торфу і опаду хвойних дерев в пропорції 3: 2: 1.
Не можна додавати в суміш низинний торф, так як він швидко розкладається, перетворюючись на безструктурну, непроникну для води і повітря масу.
Підживлення рослин добривами для азалій, гортензій, хвойних, дозволяє підтримувати оптимальну кислотність грунту.
Посадка
Одна з особливостей «рожевого дерева» - поверхнева коренева система, основна частина коренів розташовується на глибині 30-40 см від поверхні. Тому молоді рослини легко переносять пересадку.
Більш зрілі кущі пересаджують рідко, тільки при гострій необхідності, намагаючись при цьому повністю зберегти земляний кому. Найзручніше використовувати саджанці, вирощені в спеціальних контейнерах.
Оптимальний час для посадки листопадних рододендронів весна.
Глибина посадкових ям повинна становити не менше 50 см, а ширина залежить від розмірів дорослих кущів і може варіювати від 60 до 80 см.
коренева система рододендрона
На важких грунтах на дно кожної ями засипають бита цегла і пісок шаром 10-20 см. В якості дренажу припустимо також використовувати гравій або гальку.
Залежно від висоти рослин, між ними залишають від 70 см до 2 м.
Між високорослими сортами і видами - не менше 1,5-2,0 м.
Середньорослі - 1,2 м.
Низькорослими - 0,5-0,7 м.
Рододендрони висаджують на ту ж глибину, на якій вони росли в розпліднику.
При заглибленою посадці, коли коренева шийка виявляється в землі, рослини не цвітуть, а іноді навіть гинуть.
Навколо кущів формують лунки і заливають їх водою. Після того як вся рідина вбереться, поверхня ґрунту мульчують торфом, хвойним опадом або дубовим листям шаром близько 8 см. Це один з важливих прийомів при вирощуванні рододендронів, який дозволяє зберегти вологу в ґрунті і захистити її від промерзання.
Поливи
Рододендрони вимогливі до вологості повітря і грунту, особливо під час цвітіння. При пересиханні земляної грудки закладається мало квіткових бруньок, припиняється ріст гілок. Листи никнуть і згортаються, на їх краях з'являються коричневі плями.
Не варто доводити рослини до такого стану, тому в жарку погоду при відсутності дощів, їх потрібно поливати 2-3 рази на тиждень, виливаючи по відру води під кожен кущ.
Під час активного росту рекомендується обприскувати листя. Рододендрони, ростуть на берегах водойм, переносять посуху набагато легше.
полив рододендрона
Для поливів годиться тільки м'яка вода, дощова або ставкова. Воду, що містить солі кальцію, попередньо пом'якшують, додаючи в неї:
Верховий торф (настоюють протягом доби).
Фосфорну, щавлеву, оцтову або лимонну кислоту.
На важких, запливаючих грунтах після поливів проводять неглибоке розпушування, намагаючись не пошкодити поверхневі корені рослин.
Мульчування пристовбурних кіл торфом, дубовим листям, виполоти бур'янами дозволить обійтися без цієї небезпечної операції.
Після посушливого літа і осені обов'язково проводять подзимний полив для успішної зимівлі рододендронів. Робити це потрібно пізньої осені, до того як земля промерзне.
Підживлення
При правильній заправці грунту перед посадкою перші кілька років добрива не вносять. Але якщо необхідно домогтися раннього і рясного цвітіння, можна підгодувати кущі добривами для рододендронів.
Мінеральними добривами рододендрони підгодовують з ранньої весни і до середини червня. При більш пізніх підгодівлі пагони не визрівають, що знижує зимостійкість рослин.
Ранньою весною під дорослі кущі розсипають добрива, що містять азот, фосфор і калій у співвідношенні 2: 1: 1,5 (з розрахунку 30-40 г / м 2).
Другу підгодівлю проводять після цвітіння, в цей час вносять тільки фосфор і калій в пропорції 2: 1. Вони сприяють закладці квіткових бруньок.
підгодівля рододендрона
Для підгодівлі молодих рослин готують розчини добрив з низькою концентрацією.
Один раз на 3 роки в пристовбурні кола вносять по відру добре перепрілого коров'ячого гною або компосту, після чого грунт розпушують.
Кінський, свинячий гній і пташиний послід знижують кислотність грунту, тому використовувати їх не рекомендується.
Напівперепрілий коров'ячий гній вносять також навесні або восени у вигляді мульчі.
Догляд після цвітіння
Увядающие суцвіття зрізують, залишаючи при необхідності лише невелику частину плодів, призначених для одержання насіння. Обрізка стимулює ріст нових пагонів, на яких закладаються численні квіткові бруньки.
Підготовка до зими:
Вічнозелені види вкривають ялиновими гілками. Особливо ретельно це потрібно робити в перші роки після посадки.
Низькорослі види засипають сухим листям, найкраще дубовими.
Над самими теплолюбними рододендронами встановлюють каркас, на який натягують мішковину або інший покривний матеріал.
Листопадні види з успіхом зимують під снігом, якщо восени пагони пригнути до землі.
Укриття не знімають до кінця березня - початку квітня. Вічнозелені кущі відкривають дещо пізніше, щоб захистити листя від сонячних опіків.
Розмноження
Рододендрони ростуть повільно. У природі нові екземпляри з'являються в основному з насіння, в культурі ж їх вирощують з живців і відводків.
Насінням розмножують в основному видові рододендрони. Посів проводять навесні.
насіння рододендрона
Невеликі ящики або миски заповнюють сумішшю піску і торфу (1: 1), розсипають насіння по поверхні грунту і акуратно поливають теплою м'якою водою. Ящики накривають склом або плівкою.
Насіння проростає не одночасно. При звичайній кімнатній температурі перші сходи з'являються через 20-30 днів, масові - через ще 1,2-2 тижні.
Після появи перших листочків, температуру в приміщення знижують до 8-12 ° C.
Пересушування і перезволоження можуть погубити сіянці.
Для нормального розвитку сіянців довжина світлового дня повинна становити 16-18 годин на добу, тому при необхідності посадки досвічують люмінесцентними лампами. Влітку рослини виносять в сад, розміщуючи їх в півтіні.
розсада рододендрона
Сіянці з розгортанням сім'ядолями пікірують в ящики більшого розміру на відстані 1,5-2 см.
Восени рододендрони розсаджують в окремі горщики діаметром 3-5 см, заповнені сумішшю з торфу, хвойної підстилки та дернової землі (2: 1: 1). На дно укладається дренаж шаром до 3 см. Пересаджувати сіянці потрібно дуже обережно, зберігаючи земляний кому.
Горщики встановлюють у великі ящики і накривають склом. Освітлення повинне бути яскравим, але без прямих сонячних променів. При необхідності посадки досвічують, регулярно обприскують і провітрюють.
Навесні наступного року саджанці перевалюють в горщики більшого розміру.
Субстрат для посадки складається з:
2 частин хвойної землі;
2 - дернової землі;
1 - верхового торфу;
1 - піску.
Влітку рододендрони виносять в сад і тримають в тіні дерев, а восени повертають в теплицю або оранжерею з температурою 8-12 ° C. У відкритий грунт для дорощування висаджують 4-5-річні рослини, і тільки через 2-3 роки їх можна розміщувати на постійному місці.
Сортові рододендрони розмножують живцями. Вирощені таким чином рослини, іноді зацвітають уже на наступний рік.
У другій половині червня з маточних кущів зрізають полуодревесневшіе пагони і ділять їх на черешки довжиною 5-8 см. Найкраще вкорінюються верхівкові частини пагонів. Нижній зріз повинен бути косим.
Видаляють всі листи крім 2-3 верхніх і витримують живці в розчині стимулятора росту.
Зверніть увагу на цей матеріал - Бромелия: догляд в домашніх умовах.
Готують один з наступних субстратів:
Торф, перліт і пісок в пропорції 2: 2: 1.
Деревна тирса і пісок (3: 1).
Торф і пісок в рівних кількостях.
Живці висаджують похило, під кутом 30 градусів, добре обжимають землю і поливають. Ящики накривають ковпаками з плівки або скла. При температурі субстрату 24-26 і повітря - 22-24 ° C вкорінення відбувається швидше.
Листопадні рододендрони вкорінюються протягом 1,5, вічнозелені - через 3-4,5 місяці.
Вкорінені живці дорощують в контейнерах, заповнених сумішшю з двох частин кислого торфу і однієї частини соснової хвої. Рослини містять при температурі 8-12 ° C. Навесні їх можна висадити в школку на дорощування або ще залишити в контейнері на 1-2 роки.
Виростити повноцінні, обільноцветущая кущі в умовах Сибіру непросто, так як більшість листопадних і вічнозелених видів цієї рослини не пристосоване до суворого клімату.
Від морозів найчастіше страждають квіткові бруньки, але нерідко гинуть і самі рослини.
Тому вибираючи рододендрони для посадки у відкритому грунті, треба враховувати їх зимостійкість. У середній смузі вирощують тільки зимостійкі види, такі як рододендрон даурский, японський, жовтий, кавказький, канадський.
Вибір ділянки
У природних умовах рододендрони ростуть, як правило, під кронами високих дерев, рідше - на відкритих схилах з тіньової сторони. Тому на присадибній ділянці вони добре себе почувають під пологом сосни, туї, дуба, модрини або біля північної сторони будинку.
Дерева з неглибокою кореневою системою, такі як липа, клен, каштан, в'яз, тополя - погані сусіди для рододендрона, так як забирають у них воду і поживні елементи.
Якщо альпійську троянду з якихось причин необхідно висадити поруч з цими рослинами, то кореневі системи ізолюють один від одного за допомогою руберойду або шиферу.
Фахівці рекомендують розміщувати рододендрони так, щоб частина дня над ними було відкрите небо, але опівдні вони залишалися в півтіні. Сонячні ділянки підходять лише для деяких листопадних рододендронів, таких як японський, камчатський, жовтий.
Ділянка повинен бути захищений не тільки від жаркого полуденного сонця, але і від холодних пануючих вітрів, причому протягом усього року. Рододендрони, особливо вічнозеленим, небезпечні не стільки морози, скільки сухі вітри.
Грунт
Рододендрони ростуть на багатих гумусом, добре дренованих і вологоємких грунтах. Оптимальний рівень кислотності pH повинен бути в межах 4,5-5,0. В іншому випадку кущі розвиваються дуже погано, іноді навіть гинуть.
Не варто розміщувати альпійську троянду і на дуже важких глинистих ґрунтах, особливо в місцях, де застоюється вода.
Для нормального росту і цвітіння рослин дуже важливо підготувати субстрат, відповідний цим вимогам. Найчастіше використовують суміш з листової землі, верхового торфу і опаду хвойних дерев в пропорції 3: 2: 1.
Не можна додавати в суміш низинний торф, так як він швидко розкладається, перетворюючись на безструктурну, непроникну для води і повітря масу.
Підживлення рослин добривами для азалій, гортензій, хвойних, дозволяє підтримувати оптимальну кислотність грунту.
Посадка
Одна з особливостей «рожевого дерева» - поверхнева коренева система, основна частина коренів розташовується на глибині 30-40 см від поверхні. Тому молоді рослини легко переносять пересадку.
Більш зрілі кущі пересаджують рідко, тільки при гострій необхідності, намагаючись при цьому повністю зберегти земляний кому. Найзручніше використовувати саджанці, вирощені в спеціальних контейнерах.
Оптимальний час для посадки листопадних рододендронів весна.
Глибина посадкових ям повинна становити не менше 50 см, а ширина залежить від розмірів дорослих кущів і може варіювати від 60 до 80 см.
коренева система рододендрона
На важких грунтах на дно кожної ями засипають бита цегла і пісок шаром 10-20 см. В якості дренажу припустимо також використовувати гравій або гальку.
Залежно від висоти рослин, між ними залишають від 70 см до 2 м.
Між високорослими сортами і видами - не менше 1,5-2,0 м.
Середньорослі - 1,2 м.
Низькорослими - 0,5-0,7 м.
Рододендрони висаджують на ту ж глибину, на якій вони росли в розпліднику.
При заглибленою посадці, коли коренева шийка виявляється в землі, рослини не цвітуть, а іноді навіть гинуть.
Навколо кущів формують лунки і заливають їх водою. Після того як вся рідина вбереться, поверхня ґрунту мульчують торфом, хвойним опадом або дубовим листям шаром близько 8 см. Це один з важливих прийомів при вирощуванні рододендронів, який дозволяє зберегти вологу в ґрунті і захистити її від промерзання.
Поливи
Рододендрони вимогливі до вологості повітря і грунту, особливо під час цвітіння. При пересиханні земляної грудки закладається мало квіткових бруньок, припиняється ріст гілок. Листи никнуть і згортаються, на їх краях з'являються коричневі плями.
Не варто доводити рослини до такого стану, тому в жарку погоду при відсутності дощів, їх потрібно поливати 2-3 рази на тиждень, виливаючи по відру води під кожен кущ.
Під час активного росту рекомендується обприскувати листя. Рододендрони, ростуть на берегах водойм, переносять посуху набагато легше.
полив рододендрона
Для поливів годиться тільки м'яка вода, дощова або ставкова. Воду, що містить солі кальцію, попередньо пом'якшують, додаючи в неї:
Верховий торф (настоюють протягом доби).
Фосфорну, щавлеву, оцтову або лимонну кислоту.
На важких, запливаючих грунтах після поливів проводять неглибоке розпушування, намагаючись не пошкодити поверхневі корені рослин.
Мульчування пристовбурних кіл торфом, дубовим листям, виполоти бур'янами дозволить обійтися без цієї небезпечної операції.
Після посушливого літа і осені обов'язково проводять подзимний полив для успішної зимівлі рододендронів. Робити це потрібно пізньої осені, до того як земля промерзне.
Підживлення
При правильній заправці грунту перед посадкою перші кілька років добрива не вносять. Але якщо необхідно домогтися раннього і рясного цвітіння, можна підгодувати кущі добривами для рододендронів.
Мінеральними добривами рододендрони підгодовують з ранньої весни і до середини червня. При більш пізніх підгодівлі пагони не визрівають, що знижує зимостійкість рослин.
Ранньою весною під дорослі кущі розсипають добрива, що містять азот, фосфор і калій у співвідношенні 2: 1: 1,5 (з розрахунку 30-40 г / м 2).
Другу підгодівлю проводять після цвітіння, в цей час вносять тільки фосфор і калій в пропорції 2: 1. Вони сприяють закладці квіткових бруньок.
підгодівля рододендрона
Для підгодівлі молодих рослин готують розчини добрив з низькою концентрацією.
Один раз на 3 роки в пристовбурні кола вносять по відру добре перепрілого коров'ячого гною або компосту, після чого грунт розпушують.
Кінський, свинячий гній і пташиний послід знижують кислотність грунту, тому використовувати їх не рекомендується.
Напівперепрілий коров'ячий гній вносять також навесні або восени у вигляді мульчі.
Догляд після цвітіння
Увядающие суцвіття зрізують, залишаючи при необхідності лише невелику частину плодів, призначених для одержання насіння. Обрізка стимулює ріст нових пагонів, на яких закладаються численні квіткові бруньки.
Підготовка до зими:
Вічнозелені види вкривають ялиновими гілками. Особливо ретельно це потрібно робити в перші роки після посадки.
Низькорослі види засипають сухим листям, найкраще дубовими.
Над самими теплолюбними рододендронами встановлюють каркас, на який натягують мішковину або інший покривний матеріал.
Листопадні види з успіхом зимують під снігом, якщо восени пагони пригнути до землі.
Укриття не знімають до кінця березня - початку квітня. Вічнозелені кущі відкривають дещо пізніше, щоб захистити листя від сонячних опіків.
Розмноження
Рододендрони ростуть повільно. У природі нові екземпляри з'являються в основному з насіння, в культурі ж їх вирощують з живців і відводків.
Насінням розмножують в основному видові рододендрони. Посів проводять навесні.
насіння рододендрона
Невеликі ящики або миски заповнюють сумішшю піску і торфу (1: 1), розсипають насіння по поверхні грунту і акуратно поливають теплою м'якою водою. Ящики накривають склом або плівкою.
Насіння проростає не одночасно. При звичайній кімнатній температурі перші сходи з'являються через 20-30 днів, масові - через ще 1,2-2 тижні.
Після появи перших листочків, температуру в приміщення знижують до 8-12 ° C.
Пересушування і перезволоження можуть погубити сіянці.
Для нормального розвитку сіянців довжина світлового дня повинна становити 16-18 годин на добу, тому при необхідності посадки досвічують люмінесцентними лампами. Влітку рослини виносять в сад, розміщуючи їх в півтіні.
розсада рододендрона
Сіянці з розгортанням сім'ядолями пікірують в ящики більшого розміру на відстані 1,5-2 см.
Восени рододендрони розсаджують в окремі горщики діаметром 3-5 см, заповнені сумішшю з торфу, хвойної підстилки та дернової землі (2: 1: 1). На дно укладається дренаж шаром до 3 см. Пересаджувати сіянці потрібно дуже обережно, зберігаючи земляний кому.
Горщики встановлюють у великі ящики і накривають склом. Освітлення повинне бути яскравим, але без прямих сонячних променів. При необхідності посадки досвічують, регулярно обприскують і провітрюють.
Навесні наступного року саджанці перевалюють в горщики більшого розміру.
Субстрат для посадки складається з:
2 частин хвойної землі;
2 - дернової землі;
1 - верхового торфу;
1 - піску.
Влітку рододендрони виносять в сад і тримають в тіні дерев, а восени повертають в теплицю або оранжерею з температурою 8-12 ° C. У відкритий грунт для дорощування висаджують 4-5-річні рослини, і тільки через 2-3 роки їх можна розміщувати на постійному місці.
Сортові рододендрони розмножують живцями. Вирощені таким чином рослини, іноді зацвітають уже на наступний рік.
У другій половині червня з маточних кущів зрізають полуодревесневшіе пагони і ділять їх на черешки довжиною 5-8 см. Найкраще вкорінюються верхівкові частини пагонів. Нижній зріз повинен бути косим.
Видаляють всі листи крім 2-3 верхніх і витримують живці в розчині стимулятора росту.
Зверніть увагу на цей матеріал - Бромелия: догляд в домашніх умовах.
Готують один з наступних субстратів:
Торф, перліт і пісок в пропорції 2: 2: 1.
Деревна тирса і пісок (3: 1).
Торф і пісок в рівних кількостях.
Живці висаджують похило, під кутом 30 градусів, добре обжимають землю і поливають. Ящики накривають ковпаками з плівки або скла. При температурі субстрату 24-26 і повітря - 22-24 ° C вкорінення відбувається швидше.
Листопадні рододендрони вкорінюються протягом 1,5, вічнозелені - через 3-4,5 місяці.
Вкорінені живці дорощують в контейнерах, заповнених сумішшю з двох частин кислого торфу і однієї частини соснової хвої. Рослини містять при температурі 8-12 ° C. Навесні їх можна висадити в школку на дорощування або ще залишити в контейнері на 1-2 роки.
No comments:
Post a Comment